23 Nis 2016

Bir Kevin Kwan romanı: Çinli Zengin SevgilimGraham Green’in Sessiz Amerikalı (The Quiet American) romanından aklımızda kalan loş odalarda, zarif ipek cheongasm (Asyalı kadınların giydiği dik yakalı, dar elbise) içinde kuzgun siyah saçlı genç kızların dolaştığı, zengin adamların mahjong (bir kumar oyunu) oynadığı, sıcak ve yasemin kokulu Saygon, Singapur, Şangay’dan farklıydı Kwan’ın anlattıkları..

İki binli yılların başından itibaren, globalleşen dünyada hızla zenginleşen Çinliler, lüksün yeni kodlarını belirlemeye başladı. Channel, Dior gibi modaevlerinin Asyalı mankenler kullanmaya başlaması, Şangay ve Hong Kong gibi kentlerin moda bloggerlarının yeni adresi olması derken, Kwan bu yeni dünyanın detaylarını ince bir şekilde ele aldı.
Bir yandan lüksün en tepe noktasında yaşayan yeni zengin genç Asyalılar, öte yandan hala geleneklerine bağlı, tutumlu, çocuklarının kendi isim ve hanedan gücüne uygun biriyle evlenmesi dışında bir hayali olmayan zengin eski kuşak anne ve babalar..

Çinli Zengin Sevgilim, bu kuşak çatışmasını, aslında temalar değişse de, gizli aristokrasi duvarlarının hala varoluşunu inceden dalga geçerek anlatıyor.
Sadece değişen ipek kimonolar yerine Fransız houte couture giyinen Çinli kadınlar..
Gerçi hala ejderha desenli fincanlarında kurutulmuş kırmızı hurma çayı içiyorlardı ama evlerinin altına en kıymetli Fransız şaraplarını da depolamaya başlamışlardı artık.
Erkekler cephesinde de durum farklı değil. Eskinin zengin bir adamının gücü belki sahip olduğu değerli kısraklarla ölçülürken, artık Bugatti otomobile binmek de yetmiyor.
Zira onu parası olan herkes alabiliyor!
Ancak Singapur’da sadece belli ailelerden kişilerin kabul edildiği bir apartmanda, o lüks otomobilinizle 20.kata kadar asansörde çıkıp, onu salonunuzun önüne park edip, gece özel bir ışık sistemiyle aydınlatabiliyorsanız, beraber iş yaptığınız kişiler sizin güçlü bir işadamı olduğunuza inanıyorlar!

ÇİNLİ ZENGİN SEVGİLİM YAKINDA HOLLYWOOD’DA

Kevin Kwan’ın ilk romanı Crazy Rich Asians yayınlandığında, hızla fenomen bir kitap haline dönüştü.
Çünkü hem çok güçlü bir dille yazılmıştı, hem komikti hem de daha önce edebiyatta işlenmemiş bir konuyu tüm çıplaklığıyla anlatıyordu: Asya’nın yeni zenginleri!
Kwan bir üçleme yazıyorum demişti ve sözünde de durdu, hemen ardından China Rich Girlfriend’i yazdı; yani Çinli Zengin Sevgilim. Türkçe’ye yeni çevrilen kitap, bu ay piyasaya çıktı.
Amazon.com kitap satış sitesinde bestseller olan kitap, bu yıl içinde filme çekilecek.