21 May 2016

'Cunda Mübadele Günleri' programı başladı!.Ayvalık Belediyesi ile Alibey (Cunda) Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği, 93 yıl önce yaşanan mübadele sonucunda, gidenlerin ve gelenlerin anılarını yaşatmak üzere hazırladığı mübadele günleri programı başladı.

Ayvalık Belediyesi, adada eski karakol olarak bilinen binayı kullanılabilir hale getirerek burada sergi hazırladı.
Sergiye Ayvalık Kaymakamı N. Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Dernek Başkanı Hüseyin Ergin’nin yanı sıra Girit, Midilli ve Samos Adası’ndan gelen elliye yakın misafir ve onlarca Ayvalıklı mübadil katıldı.

Açılış konuşmasını Başkan Gençer yaptı. Konuşmasına Yunanistan’dan gelen misafirlere burada kendileriyle bulundukları için teşekkür etti.
Rahmi Gençer, ’’O günlerin tekrar yaşanmasını istemiyorsak, köklerimizi hatırlamak ve gelecek nesillere öğretmek zorundayız. Köksüz ağaçlar gibi yaşayamaz savrulur gideriz. Yeni nesle Cunda Kültürü’nü ve Midilli Mutfağını öğretmemiz gerekiyor. Sayın Kaymakamımız da uygun görürler de bu bina tarafımıza tahsis edilirse, mübadil müzesi yapmayı planlıyoruz’’dedi.Mübadele anıları sergisinin açılışını Kaymakam Nazlı ve Başkan Gençer’le beraber Yunanlı Avukat panelist Lemakis Eftimis ve Mübadil Hüseyin Öztürk yaptı.
Büyük beğeni toplayan serginin ardından Sanat Sokağı’na geçildi.


Sokakta resim, fotoğraf, minyatür, seramik ve müzik olmak üzere birçok sanat dalı vatandaşların beğenisine sunuldu.
Tamamı el emeği olan ürünler fazlasıyla ilgi gördü.