20.8.18

Sinan Bökesoy : Nazım’ın Ormanı


Sinan Bökesoy’un projesi Nazım’ın Ormanı, SANATORIUM’un katkılarıyla, App Store üzerinden ‘NaziminOrmani’ ismiyle kullanıma açıldı!

Bir mobil uygulama olarak sunulan proje, sonrasında kamusal alanlara yerleştirilecek artırılmış gerçeklik eserleri ve SANATORIUM’da düzenlenecek sergi/performans projesiyle devam edecektir.

‘NaziminOrmani’ adlı mobil uygulama, Nazım Hikmet’in 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine.’ dizelerini kişisel bir manifesto olarak benimseyen kişilerin, katılımcı olarak dahil olabildiği sanal bir alan sunuyor.

Uygulama, katılımcıların bu dizeleri okuyarak aldıkları ses kayıtlarını, seçtikleri bir ağacı bulundukları konuma ekleyerek kolektif bir ormana dönüşür.

Bu üç boyutlu ağaç-ses-heykel oluşumuna orman doğasının sesleri ve soundtrack elemanları da katılarak kendi ekolojisini yaratıyor.
Gerçek dünyada bir ütopya olarak kalan bu fikir, uygulama aracılığıyla fiziksel bir görünüme bürünüyor.Siz de ‘Nazım’ın Ormanı’nda bir ağaç olmak ister misiniz?