23.11.21

Korkut Akın'dan 'Elden Verilen Yılbaşı Kartları Sergisi'


2020 yılı kartı

Sinema yazarı Korkut Akın'ın kimsede olmayan bir özelliği vardır. 

Akın, 1983 yılından beri her yılbaşı geldiğinde belirli sayıda özel yılbaşı kartı hazırlar ve elden dağıtır. 

Akın şimdi de bu özel çalışmasının 40. yılında hazırlamış olduğu yılbaşı kartlarını bir sergi ile sanatseverlere sunuyor.Bir davettir bu, 40 yıllık!

“Aşkla başlayan her şey başarılı olur” dediler… 

1983 yılbaşında aşk için bir kart hazırladım. Karşılığını her yıl yenilerinde buldu. Öyle bir heves oldu ki, her karşılaştığım o yılın kartını nasıl tasarladığımı sordu, keyifle anlattım. Hiçbiri postayla gönderilmedi, sadece elden dağıttım. Yüz yüze iletişimin gücü ve güzelliği bugüne taşındı…


1986 yılı kartı

İşte, kırkıncı yılda hepsini bir arada izleyebileceğimiz, bir yanıyla kişisel bir yanıyla toplumsal belleğimizi yansıtan kartlar. Biraz önsezi, biraz niyet okuma, belki biraz rüya görme, birazdan çokça da gidişatı izleme… 83 milyonda bir sorumlulukla yaptığım davetler.

Aşkla başlayan “Yeni Yıl” (aslında akıntıya karşı kürek çeken) kartlarım giderek daha bir çevreci, daha bir sosyal, daha bir anlamlı. 

11 Eylül saldırısı sonrası, “Barış” konulu kartımın ucunu “savaşan dünyanın yangınından sizin için bu kadarını kurtarabildim” diye verdim. “İfadeye özgürlük” isteyen “gizli” mesajlı kartımı dağıtırken suçlanan sanatçıların gözlerinde yansıyanı gördüm.

… bundan sonrası sizin. Ne görüyorsanız o. Ama herkes gibi benim de bir keşkem var. 1492’nin 500’üncü yılına, bir iguananın gözyaşı ile katılabilmeyi isterdim. 

Yolunuz yolumuzla kesişirse sizin de bir yeni yıl kartınız olur. Ben her yıl hazırlıyorum, sizin için de bir tane ayırırım.

Korkut Akın