23.7.22

Bir 'Miriam Toews' romanı: Karmaşık Bir NezaketÖdüllü Kanadalı yazar Miriam Toews, çarpıcı ergenlik romanı Karmaşık Bir Nezaket’te üzüntüyü ve umudu, son derece tutucu bir inanç nedeniyle dağılan ailesini anlatan bir gencin sesiyle vücuda getiriyor. 

Kafka Kitap’ın edebiyatseverlerle buluşturduğu romanda Toews acı-tatlı diliyle, her şeye rağmen cesaretini ve iyimserliğini yitirmeyen kahramanının öyküsünü anlatırken kendi halkının çıkmazına da ışık tutuyor. 

Kara mizahın hâkim olduğu Karmaşık Bir Nezaket, Toews’un dikkatli gözlemleri, esprili yaklaşımı, güçlü betimlemeleri ve kaliteli anlatımıyla bir ergenlik çağı klasiği olmaya aday..

Kafka Kitap, Miriam Toews’un gerçeği kurguyla harmanladığı şoke edici romanı Konuşan Kadınlar’ın ardından, yazarın geçmişinden bir parça taşıyan bir başka romanını daha, Karmaşık Bir Nezaket’i edebiyatseverlerle buluşturuyor. 

Yurtdışında çok sayıda olumlu övgüler alan Karmaşık Bir Nezaket’in başkahramanı Nomi Nickel, anlatısına “Ailemizin yarısı, güzel görünen yarısı kayıp,” diyerek başlıyor… Annesi ve ablası kadrajdan çıkınca üzgün ve tuhaf babasıyla yalnız kalan Nomi, günlerini ailesinin nasıl bölündüğünü anlamaya çalışarak ve East Village’ın eteklerinde yer alan tavuk kesimhanesi Mutlu Aile Çiftliği’ndeki kaçınılmaz kariyerini düşünerek geçiriyor.


Miriam Toews

Aynı anda hem kasvetli hem de eğlenceli bir dile sahip olan Karmaşık Bir Nezaket, nefes aldırmayan, baskıcı bir din tarafından yönetilen kasabada, yok olmaya yüz tutmuş ailesinin kalıntıları arasında kapana kısılmış Nomi’ye göre dünyayı ele alıyor. Onun gülünç ve eşsiz sesi, bildikleri tek toplulukla çatışmaya girdikçe dağılan tuhaf ve sevgi dolu bir ailenin hikâyesini anlatıyor.

Kübra Tekneci’nin İngilizce aslından dilimize çevirdiği, Miriam Toews imzalı Karmaşık Bir Nezaket, Kafka Kitap logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!