16.11.23

Yeni Metin Tiyatro Festivali kapsamında düzenlenen ücretsiz atölye çalışmalarına katıl!

 


GalataPerform tarafından yeni oyun yazarlarını keşfetmek amacıyla 2012 yılından bu yana düzenlenen, tiyatroda yenilikçi, özgün ve cesur bir alan açan Yeni Metin Tiyatro Festivali, 24 Kasım – 4 Aralık 2023 tarihleri arasında bu yıl 12. kez düzenleniyor. 

Yurt dışından birçok oyun yazarı ve yönetmeni ağırlayan festival, söyleşiler, yeni oyunlar, performanslar, atölyeler ve okuma tiyatroları aracılığıyla hem alanında yeni tartışmaların ve fikir alışverişlerinin kapısını aralıyor hem de uluslararası tiyatro sahnelerini birbirine bağlıyor. Festival kapsamında düzenlenen Yeni Metin Atölyeleri ise, Mey|Diageo’nun kurumsal desteğiyle ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 


Marie Bjorn

2008’de kurulan A Turma Tiyatrosu’nun kurucusu Portekizli iki oyuncu ve yazarın, Antonio Parra ile Tiago Correia’nın katılımcılarla yazmak üzerine çalışmalar yapacağı atölyeler, 21 Kasım Salı ve 23 Kasım Perşembe günleri 19.30 – 22.30 saatleri arasında Balat Monologlar Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Good Chance Theatre’dan Suriye asıllı İngiliz ödüllü oyuncu, dramaturg, oyun yazarı ve yönetmen Ammar Haj Ahmad’ın “devised theatre” (tasarlanmış tiyatro) üzerine vereceği atölye, 26 Kasım Pazar günü 10.00-19.00 saatleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Kadir Has Üniversitesi Tiyatrosu öğrencileriyle göçmen ve Türk kökenli profesyonel oyuncuların katılımını hedefleyen atölyenin katılımcıları arasından seçilen oyuncular, 29 Kasım’da DasDas Açık Sahne’de gerçekleşecek “The Jungle/Orman”ın oyun okumasında yer alma şansına sahip olacaklar.


Kristofer Blindheim Grønskag

Yeni Metin Tiyatro Festivali kapsamında uzun süredir devam eden Nordic Focus / Nordik Fokus programı ise bu yıl Norveç’ten yazar Kristofer Blindheim Grønskag, İsveç’ten oyun yazarı Malin Axelsson, Danimarka’dan yönetmen Tue Biering ile oyun yazarı ve senarist Marie Bjorn’u ağırlıyor. Bu dört önemli ismin, kendi yazım pratiklerinden ve tiyatro anlayışlarından bahsedecekleri atölye çalışmaları, 1 Aralık Cuma günü 10.00-18.00 saatleri arasında Hope Alkazar’da 4 farklı oturum halinde gerçekleşecek. 

Kültür sanatın sürdürülebilirliğini desteklemeyi hedefleyen Mey|Diageo’nun katkılarıyla düzenlenen atölye çalışmalarına ücretsiz olarak katılmak için başvurular yenimetin@galataperform.com adresine mail gönderilerek yapılabiliyor.