6 Mar 2017

Nermin Yıldırım’ın beşinci romanı: Dokunmadan


Edebiyatımızın usta kalemlerinden Nermin Yıldırım’ın beşinci romanı Dokunmadan okurlarla buluşuyor.

Yıldırım’ın mizahi üslubu, duyarlı dili ve kurgusal ustalığıyla okuyucuyu sürükleyici bir yolculuğa çıkaran Dokunmadan, hep kitap etiketiyle 10 Mart’ta raflarda yerini alacak.

“Şimdi buradan bakınca, uzun bir boşluğa yazılmış kısa hikâyeler görüyorum sizin orada. El yazısıyla, kahkahayla ve gözyaşıyla.”

Adalet 29 yaşında genç bir kadın. Hayata ve insanlara dokunmadan, ne mutlu ne mutsuz, öylesine yaşayıp gitmektedir. Ta ki doktoru, ölümcül bir hastalığa yakalandığını söyleyene kadar..
Ama yeni tedavi yöntemleri denenecektir elbet ve her zaman bir umut vardır. Kendini her şey için suçlamaya hazır bir yapısı olan Adalet hastalığı için de kendini suçlar, hayatını didik didik eder, ilk günahını, masumiyetini kaybettiği ilk gerçek suçunu, o ilk kötülüğünü bulmaya çalışır. Bulur da.




Beş yaşındayken, bir kapıcının oğlu olan ve aklı pek çalışmayan Mahsun’un oyuncak ayısına cebren el koymuştur. Ve ne yazık ki yaptığı bu kötülüğünü telafi edecek zamanı yoktur.
Ama belki de var mıdır?

Geniş bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilen Nermin Yıldırım beşinci romanı Dokunmadan’da okuyucuyu, kahramanın hayatı sorguladığı, değişimi yaşadığı ve belki de aşka rastladığı sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Dokunmadan, 10 Mart’ta hep kitap etiketiyle raflardaki yerini alacak.




Nermin Yıldırım


Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde muhabir, editör ve köşe yazarı olarak çalıştı.
İlk romanı Unutma Beni Apartmanı 2011 senesinde yayımlandı. Onu Rüyalar Anlatılmaz (2012), Saklı Bahçeler Haritası (2013), Unutma Dersleri (2015) izledi.
Romanlarının hakları Sırpça, Bulgarca, Çince, Arapça, Fransızca, Lehçe, Azerice dillerine satılan Yıldırım, Manchester Letters, Tramline Project gibi uluslararası edebiyat projelerine katılarak çeşitli ülkelerin yazarlarıyla ortak çalışmalar yaptı.
Uluslararası yazar programlarına konuk olarak, 2013 kışını Köln Kültür Dairesi’nin davetiyle Köln’de, 2015 sonbaharını Şanghay Yazarlar Derneği’nin davetiyle Çin’in Şanghay kentinde geçirdi.
Murathan Mungan’ın Kadınlar Arasında (2014, Metis) adlı öykü seçkisinde Narin Ben Geldim adlı öyküsüyle, Remzi Karabulut’un hazırladığı Minimal Öyküler (Aylak Adam, 2014) adlı seçkisinde Kara Kaya adlı öyküsüyle, İlknur Özdemir’in hazırladığı Kar İzleri Örttü (2012, Kırmızı Kedi) adlı öykü seçkisinde Kırmızı Kar ile yer aldı.