10 May 2017

Fuat Sevimay'ın yeni romanı: Kapalıçarşı


Ödüllü çevirmen ve yazar Fuat Sevimay yeni romanı Kapalıçarşı’da, İstanbul’un gözbebeği Kapalıçarşı’nın efsunlu ruhunu eğlenceli üslubuyla anlatıyor.

2015 yılında, henüz yayımlanmadan Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle layık görülen Kapalıçarşı, 12 Mayıs’tan itibaren raflarda hep kitap’ın yerli romanları arasındaki yerini alacak.

Fuat Sevimay yeni romanında; mermerinden zanaatkârına, sultanından mimarına, esnafından müşterisine Kapalıçarşı’nın ruhunu ve o ruhu oluşturan efsunu, eğlenceli bir dille anlatıyor. Gerçekle hayalin, ciddiyetle mizahın iç içe geçtiği Kapalıçarşı, okuru çarşının sokaklarında, kuytu köşelerinde olduğu kadar yüzyıllar arasında da keyifle gezdirecek.

1450’lerin ikinci yarısı, aylardan ağustostu. Marmara Adası’ndan yola çıkan mavnanın, Fatih Sultan Mehmed’in şehrine, İstanbul’a taşıdığı yük, mermer levhalardı.
Nice badireden sonra tek bir mermer levha karaya ulaşabildi. Ama Kapalıçarşı’yı bezemek için daha çok mermere ihtiyaç vardı. Taşların sırrına eren Nazar Usta’nın iksirle çoğalttığı mermerler Trakya’dan gelen arkadaşlarıyla birleşince Kapalıçarşı’yı donatmanın önünde bir engel kalmadı. Ustanın el emeğiyle çarşıdaki dükkânlar bereketlendi ve çarşı, şehr-i İstanbul’un gözbebeği oldu.

Kapalıçarşı, 12 Mayıs’ta hep kitap etiketiyle raflardaki yerini alacak.